UA-9736616-19
top of page

Czy łóżeczko dostawne dla niemowląt jest bezpieczne? Jakie wybrać: zapinane czy wolnostojące?

Zaktualizowano: 27 sty 2023

Kompletując wyprawkę dla niemowlaka rodzice, chcąc zapewnić dziecku bliskość, często decydują na zakup tzw. łóżeczka dostawnego. Czy są one bezpieczne? Czy na rynku są dostępne inne rozwiązania zapewniające bliskość z dzieckiem i co bardzo ważne, bezpieczne dla niego środowisko snu?


Co to jest łóżeczko dostawne i jakie są jego rodzaje?

Na rynku dostępne są dwa typy łóżeczek dostawnych:


  1. Pierwsze to tradycyjne dostawki zapinane łóżka dostawne z opuszczaną barierką. Łóżeczka tego typu muszą być zapinane do łóżka rodziców przy użyciu specjalnych pasów.

  2. Drugi rodzaj to tzw. mini łóżeczka dostawne wolnostojące, w przypadku których nie ma konieczności montażu ich pasami do łóżka rodziców, nie posiadają one również funkcji opuszczanej barierki.


Ta druga opcja zapewnia bliskość z dzieckiem i jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem dla dziecka.


Dlaczego wolnostojące łóżeczka dostawne są zdecydowanie bezpieczniejsze niż tzw. tradycyjne łóżeczka dostawne z opuszczaną barierką i zapinane do łóżka rodziców pasami?1. Tradycyjna dostawka zapinana - większe ryzyko wypadku, uduszenia, śmierci w łóżeczku?


Łóżeczka montowane pasami do łóżka i wyposażone w opuszczany bok nie są rekomendowane przez specjalistów np. AAP - Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej. Zgodnie z zasadami bezpiecznego snu, niemowlęta powinny posiadać własną przestrzeń do snu w pełni zabezpieczoną ze wszystkich stron. Łączenie materaca dziecka z materacem rodziców we wspólną powierzchnię za pomocą opuszczanego boku łóżeczka zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej niemowląt.

Wolnostojące mini łóżeczko dostawne z 4 pełnymi bokami zapewnia dziecku maksymalnie bezpieczną przestrzeń - eliminuje ryzyko np. zakrycia twarzy dziecka pościelą rodziców. Dziecko w swoim łóżeczku jest zawsze najbezpieczniejsze.

Przypadki uduszenia pościelą rodziców i zgonu niemowląt były wielokrotnie zgłaszane i opisywane w mediach: https://www.bbc.com/news/uk-england-sussex-39501342

Są kraje na świecie takie jak Kanada, gdzie sprzedaż łóżeczek dostawnych z opuszczaną barierką jest prawnie zabroniona. Ich miejsce zastąpiły mini łóżeczka i kołyski. Natomiast od czerwca 2011 roku w USA, zabroniona jest całkowicie produkcja, sprzedaż, a nawet bezpłatne przekazanie łóżeczek pełno i niepełnowymiarowych z opuszczaną barierka.

źródło: https://www.verywellfamily.com/drop-side-crib-safety-issues-2940162. Tradycyjna dostawka zapinana z opuszczanym bokiem - ryzyko zaklinowania i uduszenia?


Tradycyjne łóżeczka dostawne wymagają od rodziców precyzyjnego, zgodnego z instrukcją, montażu i przymocowania go pasami bezpieczeństwa do ich łóżka. Nie tylko jest to czynność mało wygodna - jeśli w ciągu dnia chcemy przemieszczać się z łóżeczkiem po domu - ale niesie ryzyko związane z błędem w montażu wyniku zwykłego błędu czy też przeoczenia, które przy zmęczeniu rodziców całodobową opieką nad dzieckiem zawsze może wystąpić. Źle zamontowane pasy i opuszczona barierka niesie za sobą ryzyko wpadnięcia dziecka pomiędzy łóżeczko a łóżko rodziców i w konsekwencji unieruchomienia i uduszenia się niemowlaka.* ryzyko zaklinowania, uwięzienia i uduszenia w tradycyjnych dostawkach


Kolejnym potencjalnym ryzykiem w łóżeczkach z opuszczanym bokiem, o których nie mówi się głośno, jest ryzyko uduszenia się dziecka na poręczy opuszczonej barierki. W 2015 roku w UK opisano przypadek 7 tygodniowego niemowlęcia, które zmarło na skutek uduszenia w wyniku oparcia szyi na opuszczonej barierce tradycyjnego łóżeczka dostawnego.

źródło: https://www.bbc.com/news/uk-england-sussex-39501342


O ryzyku zaklinowania, unieruchomienia i uduszenia, producenci tradycyjnych dostawek informują w swoich instrukcjach. Niestety nie wszyscy otwarcie informują nieświadomych rodziców o zagrożeniach związanych z użytkowaniem ich produktów. Nasuwa się pytanie, czy łóżeczko w ogóle powinno nieść jakiekolwiek ryzyko dla niemowlaka?


Przykłady ostrzeżeń, jakie można znaleźć w instrukcjach tradycyjnych łóżeczek dostawnych:


To avoid death from the infant’s neck being caught on the top rail on the side that is next to the adult bed, the top rail must be no higher than the adult bed mattress.”

To prevent death from entrapment, bedside sleeper must be properly secured to adult bed using the attachment system… There must be no more than 1⁄2 in. (13 mm) gap between bedside sleeper and adult bed.”

Never permit bedding from the adult bed to extend into the Bedside Sleeper.”


Kolejne ostrzeżenia w instrukcjach tradycyjnych dostawkach, jakie znaleźli rodzice:


źródło: https://www.adensmom.com/safety-cosleeper-attached-bed/Wolnostojące łóżeczka dostawne bez opuszczanej barierki nie wymagają zapinania pasów, zapewniają bliskość rodzica, a jednocześnie eliminują ryzyko utknięcia dziecka pomiędzy łóżkiem a łóżeczkiem. Jest to rozwiązanie proste, bezpieczne i wygodniejsze. Takie łóżeczko rodzic może przemieszczać po domu bez konieczności ciągłego montażu i demontażu pasów mocujących.3. Tradycyjna dostawka zapinana - nigdy nie możesz zostawić dziecka na chwilę samego.


Funkcja opuszczanej barierki, pozornie wydająca się zaletą, może okazać się sporą wadą. Rodzic zmuszony jest zawsze pamiętać, aby przy każdym oddaleniu się od łóżeczka podnieść barierkę. Dziecko jest bezpieczne tylko wtedy kiedy jego przestrzeń do snu jest odgrodzona ze wszystkich 4 stron. Nawet kiedy w nocy zasypiamy, dziecko powinno zostać odgrodzone od łóżka rodziców barierką, aby wyeliminować ryzyko zakrycia i uduszenia pościelą rodziców, o czym pisaliśmy wcześniej.

Wolnostojące mini łóżeczka dostawne bez opuszczanej barierki to rozwiązanie najbezpieczniejsze, rodzice w natłoku dziennych obowiązków nie muszą pamiętać o podniesieniu barierki, a dziecko zawsze pozostaje bezpieczne w swoim łóżeczku. Takie łóżeczko pozwala rodzicom na chwile oddalić się bez obaw o bezpieczeństwo dziecka.


4. Tradycyjna dostawka zapinana - jakość materiałów i cyrkulacja powietrza


Większość tradycyjnych dostawek jest produkowana w Chinach i wykonana z niskiej jakości materiałów. W większości z nich wyposażona jest w całkowicie zasłonięte boki ograniczające cyrkulacje powietrza. W niektórych modelach pojawiają się okienka z siateczką, które rzekomo mają ułatwić przepływ powietrza, jednak to rozwiązanie również nie jest skuteczne.

Wolnostojące mini łóżeczka dostawne najczęściej wykonane są z drewna i posiadają tradycyjne szczebelki jak w łóżeczku pełnowymiarowym. Im więcej szczebelków tym lepszy przepływ powietrza. Tego typu rozwiązanie redukuje ryzyko kumulacji ciepła i przegrzania maluszka. Po raz kolejny okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Cztery ścianki ze szczebelkami to nie tylko lepsza cyrkulacja powietrza, ale również możliwość zapewnienia bliskości sensorycznej maluszkowi, która daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dziecko zawsze widzi, słyszy i czuje mamę, a łóżeczko dostawione do łóżka rodziców daje mamie nieskrępowaną możliwość dotykania maluszka.

5. Tradycyjna dostawka zapinana - czy materace w nich są bezpieczne?


Rodzice, zastawiając się jakie łóżeczko dostawne wybrać, często zapominają, że o jakości i bezpieczeństwie snu dziecka decyduje nie tylko samo łóżeczko, ale również materac, w jaki zostało ono wyposażone. Niestety producenci tradycyjnych łóżeczek dostawnych chcąc obniżyć koszty produkcji, wykorzystują najtańsze i najniższej jakości materiały do produkcji materacy. Czy chcemy, żeby nasze dziecko spało na materacu niskiej jakości, który może być dla niego niezdrowy i niebezpieczny?


W mini łóżeczkach dostawnych dobrej jakości np. Babysense LUNA Mini wykorzystywany jest najwyższej jakości w 100% oddychający materac Babysense AIR, który nie tylko redukuje ryzyko przegrzania, ale także uduszenia i pozwala oddychać, nawet jeśli dziecko przewróci się na brzuszek.

Więcej o materacach Babysense AIR na stronie: https://www.babysense-polska.pl/materacebabysense


6. Łóżeczka dostawne - z materiału czy naturalnego drewna?


Zdecydowana większość tzw. tradycyjnych dostawek z opuszczaną barierką wykonana jest z materiałów, które dużo trudniej utrzymać w czystości. Materiał może zostać zabrudzony przez ulewanie dziecka, łatwiej też gromadzi kurz i niestety może szybciej kumulować ciepło. Mini łóżeczka dostawne są wykonane z naturalnego drewna, które jest zdrowszym materiałem niż sztuczne, barwione, materiały wyprodukowane w Chinach. Mini łóżeczka dostawne ze szczebelkami nie tylko zapewniają zdecydowanie lepszy przepływ powietrza, ale są dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości.


Podsumowanie


Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla dziecka są wolnostojące mini łóżeczka dostawne bez funkcji montowania pasami i opuszczania boku. Dziecko powinny spać w jednym pomieszczeniu z rodzicami, jednak na własnej, bezpiecznej, odgrodzonej szczebelkami powierzchni, na bardzo dobrej jakości materacu i w łóżeczku wykonanym z naturalnych materiałów np. drewna bukowego ze szczebelkami. Pomocnym rozwiązaniem dla rodziców łóżeczko wyposażone w kółeczka umożliwiające swobodne przemieszczanie po domu. Dziecko może być zawsze blisko mamy, bez konieczności rozmontowania pasów. Pamiętajmy - łóżeczko dostawne powinno być przede wszystkim bezpieczne dla dziecka.


Czy istnieje takie łóżeczko?


Tak, specjaliści od bezpiecznego snu niemowląt z 30-letnim doświadczeniem, w 2023 roku opracowali mini łóżeczko dostawne dla niemowląt Babysense Luna Mini. Jest to bezpieczne, mobilne, wyposażone w ultra oddychający materacem redukującym ryzyko przegrania i uduszenia, mini łóżeczko dostawne.

Co więcej, to jedyne łóżeczko dostawne na rynku kompatybilne z monitorem oddechu
Dostawka z monitorem oddechu? - najwyższym poziom bezpieczeństwa.


W odpowiedzi na oczekiwania rodziców. Firma Babysense wprowadziła na rynek mini łóżeczko dostawne nowej generacji - Babysense LUNA 7 Mini. Jest to pierwsza na świecie dostawka z monitorem oddechu w zestawie. Teraz rodzice mogą spać tuż obok swojego dziecka, jednocześnie mając każdy oddech pod kontrolą.


Artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter informacyjny.

Szanujemy wybór rodziców co do sposobu spania z dzieckiem. O wyborze miejsca do snu dziecka i bezpieczeństwa maluszka zawsze decydują rodzice.


Teraz bezpieczny co-sleeping jest możliwy!POLECAMY TAKŻE:835 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page