UA-9736616-19
top of page

Monitor oddechu dla niemowląt - do czego służy, dlaczego warto kupić?

Zaktualizowano: 9 lip 2023

Monitor oddechu jest urządzeniem, które ma informować rodziców o problemach z oddychaniem, które może mieć śpiące dziecko. Urządzenie ma zadanie poinformować rodziców, opiekunów dziecka, kiedy dziecko przestaje oddychać. Monitor oddechu to najlepszy sposób na kontrolowanie oddechu dziecka w 1 roku życia. Dla kogo jest wskazany? Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 - wyrób medyczny klasy IIB


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Monitory oddechu przeznaczone są dla każdego zdrowego dziecka od 0-12m życia. Jestem on rozwiązaniem dla wszystkich rodziców, którzy chcą poczuć się pewniej i włączyć system ostrzegania o zagrożeniach bezdechu u swojego dziecka. Stosowanie monitorów oddechu specjaliści polecają u wszystkich dzieci zdrowych, ale również i niemowlętom z dużej grupy ryzyka, m.in. wcześniakom, dzieciom z niską masą urodzeniową oraz niską skalą Apgar. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. Monitory oddechu są powszechnie stosowane w wielu krajach świata. Przykładów nie musimy szukać daleko, np. u naszych południowych sąsiadów w Czechach i na Słowacji monitor oddechu używany w większości domów gdzie pojawia się noworodek. Monitor oddechu to standardowa pozycja na liście wyprawkowej, taka jak fotelik, wózek czy laktator. Monitor oddechu to jedyne urządzenie, które pozwala rodzicom na skuteczne kontrolowanie oddechu małego dziecka - urządzenie to istny strażnik oddechu małego dziecka - stanowi doskonałe zabezpieczenie na 1 rok życia.
Oddech niemowlaka - niezwykle ważna sprawa


Czy wiesz, że dziecko do 1 roku życia oddycha wyłącznie przez nos? Oddychania ustami dziecko dopiero musi się nauczyć. Niemowlę w 1 roku życia oddycha szybciej niż osoba dorosła - niemowlę bierze około 45-60 oddechów na minutę. To około 86 tysięcy oddechów na dobę!


Ile śpi niemowlę w pierwszych miesiącach życia?

Każde dziecko jest inne, każde dziecko rozwija się inaczej. Normy opisywane przez specjalistów są następujące:


1 miesiąc życia - ok. 17 godzin na dobę 2 miesiąc życia - 16-17 godzin na dobę 3 miesiąc życia - ok. 16 godzin na dobę

6 miesiąc życia - ok. 15 godzin na dobę


Nosek niemowlaka jest bardzo malutki. Dziurki w nosku mają około 2-3 mm, a okres niemowlęcy to okres infekcji, które mogą utrudniać małemu dziecku swobodne oddychanie.

Oddech niemowlaka to odruch bezwarunkowy, który warunkuje przetrwanie. Dlatego rodzice powinni dbać szczególnie o regularne czyszczenie noska. Monitor oddechu z kolei pozwala rodzicom na kontrolowanie każdego oddechu małego dziecka. Monitor oddechu podniesie alarm, kiedy dziecko przestanie oddychać lub pojawi się niepokojąca nieregularność oddechowa. Alarm monitora oddechu to "krzyk dziecka, wołanie o pomoc" kiedy najbardziej jej potrzebuje.

Możliwe utrudnienia w oddychaniu i ryzyka uduszenia się dziecka do 1 roku życia:

- infekcja i zatkany nosek

- zachłyśniecie się pokarmem (refluks)

- połknięcie ciała obcego (klocek, bateria, itp)

- zakrycie dróg oddechowych w łóżeczku (np. kocykiem) - syndrom śmierci łóżeczkowej SIDS


Kiedy występuje ryzyko SIDS (syndromu śmierci łóżeczkowej niemowląt)

Według specjalistów SIDS jest uważany za najczęstszą przyczynę śmierci niemowląt w okresie ponoworodkowym*. Najczęściej występuje pomiędzy 1 a 6 miesiącem życia, a jego szczyt przypada na okres pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia. SIDS jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, jego przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Jedną z teorii jest wdychanie przez niemowlaka wydychanego CO2, dlatego układanie dziecka na snu na pleckach jest tak ważne - dowiedz się więcej


*źródło:https://neurologia-dziecieca.pl/neurologia_38-65-73.pdf


Uwaga: monitor oddechu nie zapobiega SIDS, przeznaczony jest do wykrywania ustania oddechu u niemowląt. Stale monitoruje mikro ruchy oddechowe przez materac podczas snu i alarmuje opiekunów, jeśli oddech ustanie lub będzie nieregularny i płytki dając czas i szanse na udzielenie pierwszej pomocy.


Jak zabezpieczyć dziecko przed ryzykiem SIDS - śmierci łóżeczkowej niemowląt przeczytaj tutaj >Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 - wyrób medyczny klasy IIB


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Wygoda czy bezpieczeństwo? Elektroniczna niania czy monitor oddechu, a może 2w1?


Większość rodziców, także w Polsce, decyduje się na zakup elektronicznej niani audio lub z ekranem wideo, która rzeczywiście bardzo ułatwia opiekę nad dzieckiem i poprawia komfort. To dzięki niej słyszymy i widzimy nasze dziecko, jednakże elektroniczna niania nie poinformuje nas o bezdechu. Kupując elektroniczną nianię, opieka nad dzieckiem staje się nieco wygodniejsza. Warto się zastanowić czy nie dołożyć małej kwotę i kupić gotowy zestaw 3w1 (masz pod kontrolą obraz, dźwięk i oddech Twojego dziecka), elektroniczną nianię video z monitorem oddechu

Na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora oddechu?

Wybierając monitor oddechu, najpierw należy sprawdzić, czy posiada on certyfikat wyrobu medycznego, wtedy masz pewność, że monitor oddechu został przetestowany klinicznie, został sprawdzony i dopuszczony do sprzedaży i użytkowania przez konsumentów.

Decydując się na zakup monitora oddechu, należy dokonać urządzenia fabrycznie nowego najlepiej z oficjalnego sklepu producenta lub w autoryzowanym punkcie sprzedaży. Kupując monitor na rynku wtórnym, nie mamy pewności czy jest on w pełni sprawny. W takim przypadku zalecamy kontakt z producentem i przetestowanie urządzenia w serwisie producenta marki Babysense

Bezpieczny sen dziecka - monitor oddechu to nie wszystko

Monitor oddechu jest bardzo ważnym elementem systemu bezpiecznego snu niemowląt i jedyny, za który klient musi zapłacić. Pozostałe bardzo ważne, o ile nie ważniejsze, to wiedza, która jest za darmo. Oprócz monitora oddechu warto wprowadzić już od pierwszego dnia życia zasady bezpiecznego snu niemowląt zdefiniowane przez Krajowego Konsultanta ds. Neonatologii oraz Amerykańską Akademię Pediatryczną. Ostatnim elementem jest umiejętność udzielenia dziecku pierwszej pomocy, jeśli będzie taka konieczność.

Kompletna system bezpiecznego snu w 1 roku życia:

KROK 1:  Poznaj i stosuj zasady bezpiecznego snu >

KROK 2:  Wybierz 100% oddychający i bezpieczny materac dla niemowląt > 


KROK 3 : Wybierz monitor oddechu z certyfikatem medycznym

KROK 4 :  Zapoznaj się z zasadami udzielania pierwszej pomocy dla niemowląt


KROK 5: Zapoznaj wszystkie osoby, które mają dostęp do dziecka z zasadami bezpiecznego snu niemowląt. Podziel się tą wiedzą z innymi przyszłymi i świeżo upieczonymi rodzicami.

Udostępnij ten artykuł. Babysense - najlepsza ochrona w 1 roku życia.

2774 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page