UA-9736616-19
top of page

Dobry materac dla noworodka, czyli jaki?

Zaktualizowano: 4 lip 2023


Wybór materaca to jedna z najważniejszych decyzji przyszłych rodziców. Dziecko w pierwszym roku życia spędzi w łóżeczku nawet do 18 godzin na dobę.

Dlatego warto bardzo dobrze przemyśleć ten zakup.


Materac dla niemowlaka powinien być przede wszystkim bezpieczny, czyli taki, który wspomaga bezpieczny sen dziecka.

Bezpieczny, czyli jaki?

  1. Przede wszystkim nowy, a nie używany

  2. Maksymalnie oddychający (nie mylić z tylko wentylującym)

  3. O odpowiedniej twardości

  4. Łatwy do utrzymania w czystości

  5. Wykonany z wysokiej jakości materiałów
Ad 1. Decydując się na zakup używanego materaca, nigdy nie mamy pewności czy był odpowiednio utrzymany w czystości, czy jest wolny od zabrudzeń, roztoczy, bakterii i pleśni. Istotna jest też waga dziecka, które używało wcześniej materaca. Niektóre materace mogą tracić swoje właściwości wraz z upływem czasu oraz gdy są poddane większym naciskom wagi przez dłuższy okres. Dziecko 3-letnie waży około 15 kg, noworodek około 3 kg. Odkształcenia pianki pod wagą 15 kg z upływem czasu są nieuniknione, a właściwie podtrzymanie ciała noworodka w bezpiecznej dla niego pozycji jest niezwykle ważne.


Ad 2. Oddychający, czyli jaki?

Większość producentów opisuje materace, jako "oddychające" wskazując na kanaliki powietrzne we wkładzie materaca, które wspomagają wentylację jego wkładu. Na swobodny przepływ powietrza (parametr oddychalności materaca) ma wpływ przede wszystkim rodzaj i struktura materiału wykorzystanego do produkcji pokrowca materaca .

Prawdziwie oddychający materac to taki, którego konstrukcja pokrowca zapewnia maksymalnie swobodny przepływ powietrza. Stopień przepuszczalności powietrza zależy od nie tylko od wykorzystanych do produkcji pokrowca materaca materiałów ale także od tego jak cześć powierzchni materaca umożliwia swobodny przepływ powietrza. Najbardziej oddychający materac na rynku Babysense AIR posiada specjalnie zaprojektowany pokrowiec "Breath Easy" z siateczki 3D na otulającej wkład materaca na całej powierzchni tj. na obu stronach i wszystkich panelach boczny. Dzięki czemu Babysense AIR ma najwyższy stopień swobody przepływu powietrza na rynku.Swobodny przepływ powietrza ma znaczenie, ale najważniejsze jest stosowanie się do zasad bezpiecznego snu niemowląt - najważniejsza z nich - to układanie dziecka do snu na pleckach aby ułatwić swobodne odprowadzanie wydychanego przez maluszka dwutlenku węgla.

Zobacz film "Symulacja wydychanego CO2 przez niemowlę" i dowiedz się dlaczego tak ważne jest układanie dziecka do snu na pleckach.


źródło: https://www.youtube.com/@davidgreenblatt5763

Nawet jeśli układamy dziecko do snu na pleckach, w okolicach 4-5 miesiąca dziecko zaczyna się samodzielnie przewracać na bok i na brzuszek, dlatego warto wybrać materac z pokrowcem o maksymalnej przepuszczalności powietrza. Firma Babysense opracowała w 100% ultra oddychające materace, które posiadają unikalny pokrowiec Breathe Easy Original™ wykonany ze specjalnej siateczki 3D, który okrywa całą powierzchnię materaca wspomagając optymalną wentylację wkładu, odprowadzanie ciepła i wilgoci.


Dlaczego pokrowce materacy dla niemowląt nie powinny być pikowane?


Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca stosowanie pokrowców bez pikowania. Pikowanie materaca ma na celu "upiększenie" wizualne materaca, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem dla małego dziecka, ponieważ nie tylko zbiera kurz, tworząc idealne środowisko dla roztoczy, ale kumuluje niebezpieczny dla dziecka C02. W materacach Babysense nie zastosowaliśmy pikowania.
Ad 3. Odpowiednia twardość - dlaczego jest tak ważna?

Odpowiednio twardy materac jest niezwykle istotny dla bezpiecznego snu małego dziecka. Zbyt miękki materac jest nie tylko niezdrowy dla rozwoju układu kostnego małego dziecka, ale może być niezwykle niebezpieczny. Miękki materac niesie ryzyko "zapadnięcia" się główki i zwiększa ryzyko uduszenia się. Nawet dla dziecka, które śpi na brzuszku, wybudzi się i będzie chciało samo podeprzeć się rączkami, materac może okazać się za miękki, aby się podeprzeć i przewrócić z powrotem na plecki. Nawet, układając dziecko w najbezpieczniejszej dla niego pozycji tj. na pleckach, zbyt miękki materac może stanowić dla niego zagrożenie. Na zbyt miękkim materacu główka dziecka może przechylić się niebezpiecznie w pozycję "podbródek dotyka klatki piersiowej" - tak przechylona główka stwarza ryzyko zamknięcia dróg oddechowych dziecka.Ilustracja nr 1. - zbyt miękki materac może zatykać drogi oddechowe, nawet kiedy dziecko leży na pleckach.


Ilustracja nr 2. - zbyt miękki materac może powodować "zapadnięcie się" główki w materac i zwiększa ryzyko uduszenia.


Dlatego wybierając materac dla noworodka, najlepiej wybrać dwustronny o podwójnej twardości, twardszy dla niemowlaka od 0 do 12 miesiąca i nieco bardziej miękki, ale wciąż "twardy/średnio twardy" dla dziecka powyżej 1 roku życia.


Wszystkie materace Babysense zostały przetestowane pod kątem odpowiedniej dla niemowląt i starszych maluchów twardości i wspomagają optymalne ułożenie dróg oddechowym śpiącego niemowlaka.W materacach Babysense został zastosowany specjalnie zaprojektowany wkład DuoSENSE wyprodukowany z najwyższej jakości przewienej pianki PUR i wysokoelastycznej pianki HR (High Resilience foam).Ad 4. Łatwy do utrzymania w czystości.

Materac dla niemowląt powinien być łatwy do utrzymania w czystości. Pomimo że zabrudzeniu w pierwszej kolejności ulega zawsze prześcieradło, incydenty zabrudzenia pokrowca materaca również się zdarzają. Materac łatwy do utrzymania w czystości to taki, który z jednej strony zabezpiecza jego wkład przed zabrudzeniami (wkładu materaca nie należy prać, można go jedynie wymienić). Z drugiej strony, to taki materac, którego pokrowiec można łatwo wyprać - najlepiej dwudzielny, który szczególnie się sprawdza przy nocnych incydentach czy w czasie choroby dziecka.Materace Babysense zostały wyposażone w materace dwuczęściowe - w przypadku zabrudzenia rodzic może wyprać jedną część, a dziecko może spać na drugiej części. Nawet jeśli sytuacja wymaga wyprania całego pokrowca materaca, w materacach Babysense znajduje się drugi pokrowiec wewnętrzny otulający wkład, który przykryty prześcieradłem, może być doraźnym rozwiązanie na czas prania i suszenia materaca głównego. (w takiej sytuacji zalecany jest stały nadzór osoby dorosłej nad dzieckiem , niczym nie zabezpieczona połówka materaca może teoretycznie stanowić zagrożenie w postaci zakrycia twarzy dziecka, zawsze zabezpiecz pokrowiec prześcieradłem na gumkę.)


Ad. 5. Dobry materac to taki, który został wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów,

które posiadają odpowiednie certyfikaty jakości.

Wszystkie surowce i materiały wykorzystane do produkcji materacy Babysense posiadają certyfikat jakości OEKOTEX Standard 100.


Masz pytania? Nie jesteś pewna/y jaki materac wybrać, skontaktuj się z naszym doradcą.

Poznaj pierwsze na rynku 100% oddychające materace dla niemowląt Babysense AIRDla miłośników delikatnego jak jedwab materiału nowej generacji, firma Babysense opracowała dwa modele materacy o bardzo dobrej wentylacji z pokrowcem z oddychającego materiału Tencel - Babysense BREEZE oraz Babysense LITE

Wszystkie materace linii Babysense mogą być również stosowane z monitorami oddechuMaterace Babysense - oddychaj swobodnie!


Porównaj wszystkie modele materacy Babysense tutaj >


POLECAMY TAKŻE:
14 535 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page