UA-9736616-19
top of page

Bezpieczny co-sleeping? Współspanie z niemowlakiem - jak to zrobić bezpiecznie?

Zaktualizowano: 9 lip 2023


W artykule dowiesz się:


1. Co to jest co-sleeping.

2. Czym się różni "bed-sharing" od "co-sleepingu" na wydzielonej powierzchni.

3. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w wybranej formie co-sleepingu.

4. Jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego co-sleepingu AAP (Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej).

5. Jakie zagrożenia wynikają z "bed-sharingu" i stosowania "zapinanych dostawek".

6. Jaka jest najbezpieczniejsza forma co-sleepingu zgodna z zaleceniami AAP.

7. Dowiesz się o innowacjach w co-sleepingu.
Co to jest co-sleeping? To praktyka, w której jedno lub dwoje rodziców śpi na jednej niewydzielonej powierzchni z niemowlakiem (same-surface cosleeping) lub tuż obok niego w bardzo małej odległości np. kołysce lub łóżeczku obok łóżka (separate-surface co-sleeping). Jedną z form co-sleepingu jest "bed-sharing", czyli spanie w jednym łóżku z rodzicami lub z wykorzystaniem zapinanej dostawki, gdzie materac dostawia się bezpośrednio do łóżka rodziców (odmiana formy "bed-sharingu").
Praktyka taka, mimo że niesie wiele korzyści, wymaga przestrzegania kilku zasad, aby dziecko było bezpieczne. Zdania dotyczące bezpieczeństwa bed-sharingu są podzielone wśród specjalistów, jak i rodziców. Każdy rodzić wybiera sam miejsce, w którym będzie spało jego dziecko, jednak decydując się na co-sleeping warto wybrać jego najbezpieczniejszą formę. Należy pamiętać, że łóżka dla dorosłych nie zostały zaprojektowane z myślą o bezpiecznym śnie niemowląt! Łączenie z nimi bezpośrednio zapinanej dostawki również może nieść dodatkowe ryzyka (więcej informacji znajdziesz tutaj >).

AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna) zaleca spanie dziecka w jednym pokoju z rodzicami, tuż obok siebie, ale na wydzielonej powierzchni - np. w kołysce lub wolnostojącym mini łóżeczku dostawnym.Zgodnie z zaleceniami większości specjalistów najlepszym sposobem na zredukowanie ryzyka śmierci łóżeczkowej jest układanie dziecka do snu na pleckach na jego własnej niezależnej powierzchni do spania, takiej jak: łóżeczko niemowlęce, kołyska, wolnostojące mini łóżeczko dostawne, czy kosz Mojżesza.

Takie rozwiązanie pozwala na bliskość sensoryczną, która poprawia jakość snu, wzmacnia więź z rodzicami i zwiększa poczucie bezpieczeństwa u niemowląt.


Niezależnie od formy co-sleepingu wybranej przez rodzica, dziecko należy układać do snu na pleckach, na twardym materacu, najlepiej ubrane w śpiworek. Ważne jest również, aby w łóżeczku nie znajdowały się żadne pluszaki, szumisie, zabawki ani nic innego co mogłoby zakryć twarz dziecka podczas snu. W przypadku wyboru zapinanej dostawki pościel rodziców również może stanowić zagrożenie - istnieje realne ryzyko zakrycia twarzy dziecka i uduszenia. Dziecko nakryte pościelą może również zostać przegrzane, a to jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia SIDS. Korzystając z dostawki zapinanej z opuszczaną barierką, rodzic powinien rozważyć zrezygnowanie z poduszki i pościeli lub pamiętać o całkowitym zamknięciu barierki.Połowa rodziców decyduje się na co-sleeping

Według danych UNICEF UK połowa niemowląt, prędzej czy później, będzie spała z rodzicami w jednym łóżku. Wielu rodziców, chcąc być blisko maluszka decyduje się świadomie na współspanie. Innym się to po prostu zdarza, nieumyślnie zasypiając podczas karmienia. Niezależnie od tego, czy rodzice decydują się na współspanie świadomie, czy jest to dziełem przypadku, warto zadbać o maksymalny poziom bezpieczeństwa maluszka.


Jak może wyglądać bezpieczny "bed-sharing"? Zdaniem niektórych specjalistów "bed-sharing" można rozpocząć dopiero z dojrzałym niemowlakiem, po 4 miesiącu życia (SIDS występuje najczęściej w 3-4 miesiącu życia). Edukatorka rodzicielstwa Elizabeth Pantley opracowała pomocną grafikę dla osób, które chcą wybrać tę formę co-sleepingu.


źródło: www.nocrysolution.com/Kiedy planujesz co-sleeping w wersji "bed-sharing" tzn. sen w jednym łóżku na tej samej powierzchni, specjaliści zalecają*:

 • Aby zredukować ryzyko, nie używaj pościeli, kiedy śpicie z niemowlakiem. Może ona zakryć twarz dziecka podczas snu, co może doprowadzić do uduszenia lub przegrzania, jeśli kołdra nakryje ciało dziecka (wysoki odsetek dzieci, których zgon został zakwalifikowany jako SIDS - nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt - zostały odnalezione martwe z głową zakrytą pościelą rodziców).

 • Aby zredukować ryzyko przegrzania i uduszenia, dziecko powinno spać w dobrze dobranym śpiworki (odpowiedni rozmiar i odpowiednia grubość - zalecamy np. śpiworki marki Natulino).

 • Aby zredukować ryzyko, nie pozwalaj spać zwierzętom w waszym łóżku.

 • Upewnij się, że dziecko nie zostanie uwięzione pomiędzy krawędzią materaca a ścianą przylegającą do łóżka.

 • Upewnij się, że dziecko nie spadnie z łóżka podczas snu.

 • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w łóżku.


Na zdjęciu: Łóżeczko Babysense LUNA Mini + monitor oddechu dla niemowląt Babysense7 (wyrób medyczny)


Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 - wyrób medyczny klasy IIB


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Kiedy co-sleeping/bed-sharing może być szczególnie niebezpieczny*:

 • Kiedy ty lub inna osoba w łóżku piła alkohol.

 • Kiedy ty lub inna osoba w łóżku paliła papierosy.

 • Kiedy ty lub inna osoba w łóżku przyjmowała leki, które mogą sprawić, że czujesz się senna.

 • Kiedy Twoje dziecko urodziło się przed terminem (przed 37 tygodniem ciąży).

 • Kiedy Twój maluszek miał niską masę urodzeniową tj. poniżej 2,5kg.

W wyżej przedstawionych okolicznościach najbezpieczniejszym miejscem do snu dziecka będzie jego własne łóżeczko.


* źródło: https://www.lullabytrust.org.uk/safer-sleep-advice/co-sleeping/


Nigdy nie zasypiaj z dzieckiem na kanapie i na fotelu. Ryzyko wystąpienia SIDS jest 50-krotnie wyższe, kiedy niemowlę śpi z dorosłym na fotelu lub kanapie. Ryzyko uwięzienia dziecka w pozycji, w której nie będzie mogło oddychać, jest bardzo wysokie. Pamiętaj, że dziecko do 1. roku życia potrafi oddychać tylko noskiem. Zatkanie tych malutkich dziurek w nosie może doprowadzić do tragedii.Na zdjęciu: Łóżeczko Babysense LUNA Mini + monitor oddechu dla niemowląt Babysense7 (wyrób medyczny)


Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 - wyrób medyczny klasy IIB


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czy co-sleeping może być bezpieczny? Jak to zrobić?


Przede wszystkim należy rozróżnić pojęcia "bed-sharing" (spanie z dzieckiem w jednym łóżku) "sofa-sharing" (spanie na kanapie) i "safe co-sleeping" (współspanie z dzieckiem na wydzielonej i bezpiecznej dla niego powierzchni z zachowaniem bliskości sensorycznej - dziecko widzi, słyszy i czuje mamę, dziecko jest w zasięgu ręki rodzica).


Najbezpieczniejszą formą co-sleepingu zalecaną przez Amerykańską Akademię Pediatryczną, jest współspanie tuż obok siebie na oddzielonych powierzchniach (materacach).


Najlepszym rozwiązaniem, które ułatwia bezpieczny co-sleeping jest wolnostojące mini łóżeczko dostawne. Zachowując bliskość z mamą, zapewnia ono jednocześnie bezpieczną przestrzeń do snu dla niemowlaka, bez konieczności trudnego i niewygodnego montażu wymaganego w tzw. dostawkach zapinanych.


Dostawki zapinane na pasy - ryzyko zaklinowania i uduszenia maluszka?


W przeciwieństwie do wolnostojących łóżeczek dostawnych, dostawki z opuszczaną barierką wymagają od rodziców precyzyjnego przymocowania ich pasami bezpieczeństwa do łóżka. Nie tylko jest to czynność mało wygodna - jeśli w ciągu dnia chcemy przemieszczać się z łóżeczkiem po domu - ale niesie ryzyko związane z błędem w montażu w wyniku zwykłego błędu, czy też przeoczenia, które przy zmęczeniu rodziców całodobową opieką nad dzieckiem zawsze może wystąpić. Źle zamontowane pasy i opuszczona barierka niesie za sobą ryzyko uwięzienia dziecka pomiędzy łóżeczkiem a łóżkiem rodziców, wtedy ryzyko uduszenia drastycznie wzrasta.
* Źle zamontowana dostawka zapinana na pasy - ryzyko zaklinowania, uwięzienia i uduszenia.


Najbezpieczniejszym dla dziecka i najwygodniejszym dla rodziców rozwiązaniem jest wolnostojąca dostawka, która nie wymaga montowania pasami do łóżka rodziców.
Innowacja w co-sleepingu. Sposób na bezpieczny co-sleeping.

W odpowiedzi na oczekiwania rodziców specjaliści z Babysense opracowali dostawkę, która nie tylko pozwala na sen tuż obok dziecka na oddzielonej przestrzenie, ale umożliwia również kontrolowanie każdego oddechu niemowlaka. Dostawka jest wyposażona w monitor oddechu.


Na zdjęciu: Łóżeczko Babysense LUNA Mini + monitor oddechu dla niemowląt Babysense7 (wyrób medyczny)


Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 - wyrób medyczny klasy IIB


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Dostawka została wyposażona w 100% oddychający materac z maksymalnym przepływem powietrza i doskonałą wentylacją. Dodatkowo specjalna konstrukcja ze szczebelkami i układ dna łóżeczka zapewnia doskonały przepływ powietrza, redukując ryzyko kumulacji ciepła, tworząc idealny klimat do snu dla małego dziecka.


Na zdjęciu: Łóżeczko Babysense LUNA Mini + monitor oddechu dla niemowląt Babysense7 (wyrób medyczny)


Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 - wyrób medyczny klasy IIB


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Z dostawką Babysense LUNA Mini bezpieczne co-sleeping jest naprawdę prosty:


 • Nie musisz pamiętać o niewygodnym zapinaniu i odpinaniu dostawki.

 • Nie musisz się martwić, że dziecko wypadnie lub powędruje do łóżka rodziców w nocy.

 • Nie musisz się martwić o ryzyko uduszenia na źle opuszczonej barierce

 • Wyeliminowałaś ryzyko nakrycia twarzy dziecka pościelą, niemowlę jest ochronione na stałe barierką.

 • Wiesz, że łóżeczko nie kumuluje ciepła dzięki optymalnemu systemowi przepływu powietrza materaca Babysense AIR

 • Możesz mieć każdy oddech pod kontrolą, dzięki wykorzystaniu monitora oddechu Babysense 7.

 • Możesz na chwilę dziecko zostawić samo, kiedy musisz wyjść z sypialni.

 • Możesz spać nie tylko w sypialni, a nawet na kanapie. Twój maluszek będzie spał tuż obok w bezpiecznie oddzielonej przestrzeni.

Dzięki Babysense LUNA możesz korzystać z zalet co-sleepingu bez zbędnego ryzyka.


Co-sleeping to same zalety:

- Dzieci mniej płaczą w nocy i spokojniej śpią, kiedy wiedzą i czują, że rodzic jest blisko.

- Rodzice, którzy śpią razem z dzieckiem, są bardziej wyspani.

- Mama może głaskać, dotykać maluszka, kiedy chce go uspokoić i ukoić do snu.

- Mama buduje silną wieź z maluszkiem, jest tuż obok i może szybko reagować na potrzeby maluszka.


Babysense LUNA Mini - bezpieczny co-sleeping jest możliwy!


Artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter informacyjny. W artykule wykorzystano materiały: https://www.lullabytrust.org.uk/safer-sleep-advice/co-sleeping/ Szanujemy wybór rodziców co do sposobu spania z dzieckiem. O wyborze miejsca do snu dziecka i bezpieczeństwa maluszka zawsze decydują rodzice. POLECAMY TAKŻE:

2373 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page