UA-9736616-19
top of page

Dlaczego sen na pleckach jest najbezpieczniejszy?

Zaktualizowano: 9 lip 2023

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) oraz Krajowego Konsultanta ds. Neonatologii jedną z najważniejszych zasad bezpiecznego snu niemowląt jest układanie dziecka do snu na pleckach.
Pozycja na pleckach na odpowiednio twardym materacu pozwala utrzymać drogi oddechowe małego dziecka w optymalnej pozycji. Jedną z teorii wskazującą na przyczyny śmierci łóżeczkowej tzw. SIDS jest ponowne wdychanie przez niemowlę wydychanego dwutlenku węgla.


Chociaż przyczyna SIDS jest nieznana, wielu badaczy uważa, że ​​SIDS wiąże się z problemami ze zdolnością dziecka do wybudzenia się ze snu, wykrycia niskiego poziomu tlenu lub nagromadzenia dwutlenku węgla we krwi.


W jednym z laboratoriów w Izraelu przeprowadzono badania, aby zrozumieć, jak odprowadzany jest dwutlenek węgla w pozycji na pleckach w porównaniu z pozycją na boku i na brzuszku. Przedstawiona na filmie animacja jednoznacznie wskazuje, że pozycja na pleckach dla małego dziecka jest dużo bardziej bezpieczna. Na pleckach niemowlę ma stały dostęp do świeżego powietrza i unika niebezpiecznego wdychania CO2.
A co z ulewaniem? Ryzykiem zadławienia się?

Rodzice często martwią się, że dziecko ułożone na pleckach może zadławić się pokarmem podczas tzw. ulewania, które jest naturalne dla niemowląt. Okazuje się, że pozycja na pleckach jest najbardziej bezpieczna. Cofnięty pokarm w pozycji na pleckach swobodnie trafia do przełyku i nie stanowi ryzyka zachłyśnięcia się, natomiast w pozycji na brzuszku cofający się pokarm trafia prosto w drogi oddechowy i niesie ryzyko zadławienia się. Zobacz film poniżej ilustrujący sytuację opisaną powyżej.Co jeśli dziecko samo się przewróci podczas snu na brzuszek?

Gdy niemowlę zacznie się samodzielnie obracać, AAP zaleca, aby wciąż układać je do snu na plecach, jednak w jego trakcie pozwalać na kontynuowanie go w pozycji, którą dziecko samo przyjmie.

Niemowlęta zaczynają się uczyć przewracania się z tyłu na przód już w czwartym miesiącu życia.


Niemowlęta zawsze należy usypiać na plecach. W momencie, kiedy Twoje dziecko może już pewnie przetaczać się od tyłu do przodu i z powrotem, można je pozostawić, aby znalazło pozycję, w której woli spać (zwykle jest to około piątego, szóstego miesiąca życia). Zdaniem specjalistów, jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie przewrócić się z pozycji na brzuszku do pozycji na pleckach, należy je odwrócić na plecy, jeśli rodzice zastaną je śpiące na brzuszkach.

Okres, w którym dziecko zaczyna się samodzielnie przewracać na brzuszek to czas, w którym szczególnie należy zadbać o bezpieczne środowisko snu małego dziecka. W łóżeczku w pierwszym roku życia nie powinny znajdować się żadne przedmioty, zabawki, poduszki, kocyki. Dziecko powinno spać w bezpiecznym śpiworku na twardym materacu. Specjaliści Babysense opracowali 100% oddychający materac, który ułatwia niemowlętom swobodne oddychanie, nawet jeśli śpią na brzuszku.Jak zapewnić maksymalnie bezpieczny sen swojemu dziecku i zredukować ryzyko SIDS (śmierci łóżeczkowej)?

Rodzice stosując zasady bezpiecznego snu, mogą w znaczący podnieść poziom bezpieczeństwa swoich dzieci. Oficjalne zasady bezpiecznego snu są proste do zastosowania.


Babysense od ponad 30 lat wspiera rodziców i lekarzy na całym świecie. Monitor oddechu Babysense to najczęściej używany monitor oddechu pod materac na świecie.


Niepokoi Cię bezdech? Włącz ochronę >Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 - wyrób medyczny klasy IIB


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Dla rodziców, którzy wybrali lub planują zakup najpopularniejszego na świecie monitora oddechu Babysense 7, przygotowaliśmy 4 modele oddychających materacy dla niemowląt.


Poznaj pierwszy na rynku 100% oddychający Babysense AIR™, najbardziej oddychający materac na rynku z doskonałą wentylacją.
Polecamy także: 1. Zapobieganie SIDS https://www.standardy.pl/newsy/id/141


Materac BABYSENSE AIR - to pierwszy w Polsce 100% oddychający materac z pokrowcem 3D otulającym całą powierzchnię wkładu materaca. Maksymalny przepływ i swobodny dostęp powietrza. Doskonałą wentylacja. Odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci. Nowy wymiar bezpieczeństwa. Najlepsza ochrona na 1 rok życia niemowląt. Włącz ochronę >441 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page