Podaruj dziecku bezpieczny sen

Zaktualizowano: 21 lut

Czy wiesz że, niemowlę może przespać nawet do 16 godzin na dobę w pierwszych tygodniach życia? Kompletując wyprawkę warto też poświęcić czas aby stworzyć dziecku bezpieczne warunki do spania i nie oznacza to wcale konieczności dodania do listy kolejnych produktów do zakupu a jedynie pozyskanie ważnych i cennych informacji. Wiedza jak układać dziecko bezpiecznie do snu jest za darmo, podobnie jak wiedza o tym jak udzielić dziecku pierwszej pomocy która jest bezcenna w sytuacji kiedy malutkie dziecko będzie potrzebowało pomocy osoby dorosłej.


Warto zainwestować swój czas i zadbać o bezpieczny sen dziecka od pierwsza dnia w domu po powrocie ze szpitala. Świeżo upieczeni rodzice kupują fotelik dla dziecka chcąc zapewnić mu bezpieczeństwo podczas podróży, ilość czasu jakie dziecko w pierwszych miesiącach życia spędzi w foteliku w porównaniu ilością czasu jakie przesypia w swoim łóżeczku jest jest zasadnicza. Dziecko będzie spędzało w łóżeczku kilkanaście godzin na dobę. Natomiast w pierwszych tygodniach życia, z naszym maluszkiem podróżujemy okazjonalnie w odwiedziny do rodziny, lub na wyjazdach na spacer czy do lekarza.


Malutkie dziecko spędza najwięcej czasu właśnie w łóżeczku gdzie powinniśmy zrobić wszystko aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Wystarczy kilka chwili aby zapoznać się z najważniejszymi zasadami bezpiecznego snu niemowląt. Wystarczy zapytać lekarza lub położną która już w szpitalu czy podczas wypisu może Tobie przekazać tą bezcenną wiedzę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady dostępne na stronie kampanii edukacyjnej dla rodziców "Bezpieczny od narodzin"Zalecenia specjalistów:


- do snu dziecko powinno być układane na plecach. Należy unikać pozycji na boku i na brzuchu, chyba, że jest to uzasadnione decyzją lekarza

- pokój dziecka powinien być regularnie wietrzony i temperatura w nim nie powinna przekraczać 20C dla niemowląt do 8 tygodnia życia a 18C dla starszych niemowląt

- dziecko podczas snu musi mieć swobodę poruszania rączkami i nóżkami. Dla jego bezpieczeństwa ważne jest, aby miało swobodę zmiany pozycji.

- do łóżeczka nie powinno kłaść się poduszek - mogą spowodować utrudnienia w oddychaniu dziecka; z tego samego powodu buzia dziecka powinna pozostawać odkryta W łóżeczku dziecka nie zostawiaj też pluszowych zabawek, kocyków i innych przedmiotów, w które dziecko mogło by się zaplatać

- dziecko powinno spać na twardym materacyku dostosowanym do wymiarów łóżeczka

odstęp między szczebelkami w łóżeczku nie powinien przekraczać 8 cm - większe odstępy mogą spowodować zaklinowanie się między nim główki dziecka

- w miarę możliwości dziecko powinno być karmione piersią - niektórzy lekarze uważają, że ma to duże znaczenie, ponieważ pobudza ośrodek oddechowy i wpływa na jego rozwój.

- należy zachowywać regularny tryb życia dziecka, przestrzegając stałych godzin snu i karmienia. Spokój i ustalony rytm życia chronią dziecko przed stresem, który może wywołać niepożądane reakcje.


Więcej informacji o zasadach bezpiecznego snu niemowląt dostępnych jest na stronie kampanii.


Oprócz wiedzy która jest bezpłatna, można rozważyć zakup elektronicznej nianii z monitorem oddechu lub samego monitora oddechu. Uwaga: upewnij się że monitor oddechu posiada certyfikat wyrobu medycznego, oznacza to że jest sprawdzony, bezpieczne, przetestowany klinicznie i poinformuje rodzica zawsze kiedy dziecko będzie potrzebowało Twojej pomocy.


Najczęściej wybieranym przez rodziców jest monitor oddechu Babysense 7. Monitory tej marki to najczęściej używany monitory oddechu na oddziałach dla noworodków i jedyne która posiadają Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Noworodka.


196 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie