UA-9736616-19
top of page

Jak wybrać bezpieczny śpiworek dla dziecka?

Zaktualizowano: 24 lip 2023Śpiworki dla niemowląt są obok materaca najważniejszym wyborem, który pomaga stworzyć bezpieczne środowisko snu dla maluszka. Decydują one nie tylko o bezpieczeństwie niemowlaka, ale także wpływają na jakość i komfort jego snu. Lepszy, zdrowy i bezpieczny sen dziecka to także spokojny sen rodziców.


Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, śpiworek dla niemowląt to najbezpieczniejsze nakrycie do snu dla niemowląt do 1 roku życia. Eliminuje on ryzyko zakrycia twarzy i uniemożliwia maluszkowi zrzucenie go w nocy (w przeciwieństwie do tradycyjnych kocyków). Śpiworki pomagają też niemowlętom utrzymać stałą i odpowiednią temperaturę przez całą noc.


Przy śpiworku nie są wymagane żadne dodatkowe nakrycia, takie jak kocyk czy kołderka. Śpiworki zyskują na popularności i wielu producentów wyrobów tekstylnych wprowadza je do swojej oferty. Skąd rodzice mogą mieć pewność, że śpiworek, który sobie upatrzyli, jest odpowiedni, a co najważniejsze, bezpieczny dla maluszka?
Na co należy zwrócić uwagę, kupując śpiworek?

Bezpieczny, zdrowy i dobry sen maluszka jest bardzo ważny. Każdy rodzic chce być wolny od zmartwień i mieć pewność, że dziecko zasypia bezpiecznie.1. Grubość dostosowana do temperatury otoczenia i ubranka dziecka

Grubość dostosowana do temperatury otoczenia i ubranka dziecka.

Na rynku dostępne są śpiworki o różnych grubościach: 1, 2 lub 3-warstwowe, odpowiednie dla temperatur od 16°C do 26°C. W Wielkiej Brytanii stosowana jest ocena TOG, która wskazuje, do jakiej temperatury w otoczeniu jest przeznaczony dany śpiworek.

Kupując śpiworek, należy zwrócić uwagę na zalecany przez producenta zakres temperatur.

Dlaczego to jest tak ważne? W przeciwieństwie do dorosłych, noworodki nie potrafią jeszcze samodzielnie regulować temperatury. Jeśli umieszczone są w zbyt cienkim śpiworku, mogą się wychłodzić i przeziębić, natomiast jeśli śpiworek jest zbyt gruby, mogą się przegrzać. Przegrzanie jest częstą przyczyną zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Dlatego niezależnie od wyboru śpiworka, rodzic powinien często sprawdzać maluszka, czy nie jest wychłodzony, czy też zgrzany.


Idealna temperatura miejsca do spania Twojego malucha powinna wynosić około 17°C do 20°C. Wybór śpiworka 1, 2 lub 3-warstwowego powinien być dostosowany do temperatury otoczenia (nie na zewnątrz) oraz powinien być dopasowany do ubranka dziecka. Ilość warstw ubranka i śpiworka wpływa na komfort cieplny dziecka.

Pamiętaj! Dziecku nie może być ani za zimno, ani za gorąc!
2. Wybieraj naturalne materiały, takie jak w 100% bawełna organiczna z certyfikatami jakości.

Śpiworki wykonane z 100% naturalnej bawełny będą najbezpieczniejszym wyborem, zmniejszającym ryzyko przegrzania. Są one oddychające i umożliwiają lepszą kontrolę temperatury w porównaniu do syntetycznych alternatyw. Bawełna organiczna lub bambus pomagają zmniejszyć ryzyko przegrzania.3. Zwróć uwagę na kształt śpiworka i rozmiar wycięcia na szyjkę dziecka.

Kształt i konstrukcja śpiworka są kluczowymi elementami dla poziomu bezpieczeństwa. Pierwszą rzeczą, na którą rodzice powinni zwrócić uwagę, jest odpowiedni rozmiar wycięcia na szyjkę dziecka. Główka dziecka nie powinna przechodzić przez ten otwór. Niestety, wielu producentów zaniedbuje ten aspekt i tworzy śpiworki niebezpieczne dla dzieci. Rodzice często nie są świadomi tego i wybierają je ze względu na wzór lub cenę. Wszystkie śpiworki Babysense SNUGGIE zostały odpowiednio zwymiarowane po konsultacjach ze specjalistami, położnymi i analizie siateczek centylowych. Pamiętaj! Każde dziecko jest inne, zawsze sprawdź rozmiar wycięcia na szyjkę dziecka.


Drugim istotnym elementem konstrukcji śpiworka jest jego kształt. Dobry śpiworek powinien przylegać do górnej części ciała dziecka, dając mu poczucie bezpieczeństwa jak w brzuszku mamy. Dolna część śpiworka powinna być rozszerzona, pozwalając dziecku swobodnie poruszać nóżkami. Śpiworek nie powinien ograniczać ruchów nóżek. Śpiworki Babysense SNUGGIE mają specjalny kształt SnuggieFit, który wspomaga bezpieczny sen, poczucie bezpieczeństwa i zdrowy rozwój bioderek.


Kolejnym elementem, na który rodzice często nie zwracają uwagi, są metki informacyjne. Większość producentów umieszcza je tradycyjnie na szyjce śpiworka, nie myśląc o komforcie snu małego dziecka. Śpiworki Babysense SNUGGIE nie posiadają metek na szyjce dziecka. Komfort i bezpieczeństwo dziecka są najważniejsze.


Dobry i bezpieczny śpiworek otula, ale nie ogranicza. Najlepsze śpiworki to takie, które przylegają i otulają dziecko, zapewniając swobodę ruchu nóżkami oraz posiadają wycięcia na rączki. Śpiworki bez rękawków pozwalają dziecku swobodnie poruszać rączkami, na przykład, aby ssać piąstkę lub paluszki w celu uspokojenia (jest to naturalny etap rozwoju każdego niemowlaka). W przeciwieństwie do otulaczy nie ograniczają ani nie unieruchamiają rąk, co jest szczególnie ważne, gdy dziecko zaczyna samo się przewracać na brzuszek (najbardziej niebezpieczna pozycja do snu dla dziecka). W przeciwieństwie do otulaczy śpiworki Babysense SNUGGIE otulają, ale posiadają wycięcie na rączki, co umożliwia dziecku próbę podparcia się rączkami, gdy przewraca się na brzuszek.4. Wybierz odpowiedni rozmiar śpiworka.

Bezpieczny śpiworek powinien także zawierać informacje wieku lub wzroście, dla którego jest przeznaczony. To pomoże Ci wybrać taki, który będzie odpowiedni dla rozwoju Twojego malucha, gwarantując, że nie będzie zbyt duży i luźny, ani zbyt mały, co mogłoby ograniczać ruchy i przepływ powietrza. Jeśli śpiworek nie zawiera informacji o odpowiednim wieku lub wzroście, nie zalecamy go kupować. W śpiworkach Babysense SNUGGIE znajdziesz informacje dotyczące wzrostu, przedziału wiekowego i wagi. Są one dostępne w wersjach 2-warstwowej i 3-warstwowej. Jeśli z jakiegoś powodu wybrany przez Ciebie śpiworek Ci nie odpowiada, możesz go łatwo zwrócić lub wymienić na inny rozmiar.


5. Potencjalne zagrożenia - wybierz bezpieczny śpiworek

Z uwagi na rosnącą liczbę śpiworków dostępnych na rynku, producenci starają się prześcigać w różnorodności konstrukcji i funkcji. Dodają frędzle, guziki, kaptury i wiele innych elementów. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te dodatkowe funkcje mogą wpływać negatywnie na bezpieczeństwo śpiworka i stwarzać potencjalnie niebezpieczne warunki do snu Twojego malucha. Istnieje ryzyko, że takie elementy mogą się poluzować, oderwać i znaleźć się w buzi dziecka, co stanowi poważne zagrożenie zadławienia lub uduszenia. Należy również unikać śpiworków, które "rosną razem z dzieckiem". Ważne jest, aby śpiworek był odpowiednio dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Zbyt duży i ciężki śpiworek może być niewygodny dla dziecka, uciskać klatkę piersiową i potencjalnie stanowić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.


Jakość zamka to kolejny istotny element do uwzględnienia. Wielu producentów, w celu obniżenia kosztów produkcji, stosuje zwykłe zamki o wątpliwej jakości, które nie zawsze są odpowiednie dla wyrobów dla niemowląt. W przypadku śpiworków Babysense SNUGGIE zastosowano specjalnie odwrócony zamek klasy premium, produkcji japońskiego producenta YKK, który jest wolny od niklu. To rozwiązanie nie tylko ułatwia nocne przewijanie, ale także dzięki zastosowaniu specjalnej osłonki na zamek, chroni buzię dziecka przed podrażnieniami. Unikaj śpiworków zwykłych zamków bez zabezpieczenia.132 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page