UA-9736616-19
top of page

Dlaczego moje dziecko płacze podczas snu?

Zaktualizowano: 22 lip 2022Obserwowanie swojego płaczącego dziecka podczas jego snu może być niesamowicie martwiące. Powinnaś jednak pamiętać, że jest to normalne zachowanie i nie musisz się stresować, kiedy to się wydarzy.

Nie jesteś sama w rozmyślaniu, dlaczego twoje dziecko płacze podczas snu. Szczerze powiedziawszy, niemowlęta wciąż stanowią nie lada zagadkę. Wielu rodziców zastanawia się, jak powinni zareagować, kiedy ich dziecko płacze podczas snu.

Ta sytuacja prowadzi do mnóstwa pytań odnośnie do tego, czy dziecko jest głodne, czy śnią mu się koszmary i przede wszystkim jak sprawić, aby szybciej ponownie zasnęło.

Aby odnaleźć się w tej sytuacji, przede wszystkim musisz znać powody jej wystąpienia.

Powody, dlaczego dzieci płaczą podczas snu

Wielu rodziców reaguje przerażeniem, kiedy w środku nocy czy podczas dnia zauważają przez elektroniczną nianię, że ich dziecko płacze z zamkniętymi oczami. Zazwyczaj rodzice udają się do pokoju dziecka, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i zastają swoje dziecko pogrążone w śnie.

Taka sytuacja może przyczynić się do wielu nieprzespanych nocy albo przynajmniej do nieregularnych godzin snu, przez co oprócz martwienia się o swoje dziecko będziesz musiał poradzić sobie ze stresem.

Poniżej wymieniliśmy najczęstsze powody, dla których dziecko płacze podczas snu.

Przejście na inny cykl snu

Koniecznym jest, aby rodzice zrozumieli rytm snu noworodków. Tak jak dorośli, dzieci przechodzą przez specyficzne fazy snu. Różnica jest taka, że noworodki szybko przechodzą pomiędzy fazami, najwięcej czasu spędzając w fazie REM, znanej jako aktywny sen, a nie tak jak dorośli w fazie głębokiego snu.

Podczas fazy REM możesz zauważyć, że twoje dziecko rusza nogami, ramionami lub powiekami, ma lekkie drgawki lub tiki, albo nawet płacze.

Przeciętna faza snu trwa średnio 40 minut i wiele dzieci przebudza się chwilowo na końcu każdej fazy. Mogą w tym czasie trochę płakać, lecz ostatecznie same ponownie zasną.

Zmęczenie

Podobnie jak dorośli, dzieci również są podatne na stres, kiedy nie śpią wystarczająco długo. Kiedy twojemu dziecku brakuje snu lub pozostaje obudzone, przez dłuższy czas niż powinno, zmęczenie może wpływać na jego sen. Przemęczenie może pobudzać u dzieci hormony, które bardzo utrudniają zaśnięcie.

Długa drzemka w ciągu dnia dzień

Przemęczenie może sprawiać, że dziecko płacze podczas spania. Ta sama sytuacja może mieć miejsce, kiedy drzemki dziecka w ciągu dnia trwają dłużej niż zazwyczaj. Po długiej drzemce w trakcie dnia trudniej jest dzieciom uspokoić się i zasnąć w trakcie nocy. Tym samym, kopanie i wiercenie się może szybko przemienić się w płacz.

Głód

Twoje dziecko ma bardzo mały żołądek. Nie jest więc niespodzianką, że dziecko może płakać w nocy z powodu głodu. Oznaką takiej sytuacji może być ssanie pięści i cmokanie ustami.

Głodne dzieci nocną porą mogą doprowadzić się do stanu, nad którym ciężko zapanować. Kiedy dzieci jedzą niespokojnie, mają tendencję do zachłystywania się powietrzem podczas ssania piersi, co powoduje u nich gazy.

To może zwiększać ich dyskomfort, przez co dziecko po zaspokojeniu apetytu płacze, zamiast wrócić do snu.

Ząbkowanie

Ząbkowanie powoduje u dzieci olbrzymi ból, który wyrażają przez ciągłe płakanie. Ząbkujące dziecko staje się szybciej kapryśne a ich płacz i jęczenie przybiera na sile przez dyskomfort, jaki odczuwają.

Jeśli zauważysz, że twojemu dziecku wyrasta pierwszy ząb, zapewne zwrócisz uwagę na to, że płacze i łka ono również przez sen. Jeśli nie wiesz co zrobić, aby zmniejszyć ich zdenerwowanie, zapytaj o poradę swojego pediatry.

Niedojrzałość układu nerwowego

Jest ona częstym powodem, dla którego dzieci płaczą podczas snu. Układ nerwowy twojego dziecka wciąż się rozwija, przez co kontrolowanie ruchów i refleksów przychodzi im z trudnością. Przez to mogą one kopać, mieć nerwowe tiki albo nawet płakać bez powodu podczas spania.

Alergia

Jeśli zauważyłeś, że powodem płaczu twojego dziecka nie jest dyskomfort, zmiana fazy snu ani głód, kolejnym potencjalnym winowajcą może być alergia. Mleko krowie zawiera kazeinę, która może wywołać alergię na białka.

Objawami takiej alergii może być płakanie przez więcej niż 3 godziny dziennie (które najczęściej przypada na porę nocną), przez ponad 3 dni w tygodniu i więcej niż 3 tygodnie w miesiącu.

Dyskomfort podczas spania

Niespokojność u dzieci nocną porą może być spowodowana odczuwanym dyskomfortem. Przez płacz dzieci informują rodziców, że coś jest nie w porządku. Przykładowymi problemami mogą być źle założone pieluszki lub ubranka; może też im być zbyt ciepło lub zimno.

Czy koszmary mogą wywoływać płacz u dziecka?

Rodzice często martwią się o swoje dzieci, kiedy te płaczą w nocy. Często zakłada się, że to koszmary wywołują u dziecka płacz. Mimo wciąż trwającej dyskusji na ten temat, istnieje mało dowodów potwierdzających jakoby koszmary, miały być głównym powodem płaczu.

Niemowlę do 1 roku życia nie ma koszmarów. Mogą one doświadczać lęków nocnych, które dotykają 3% dzieci. Te lęki często przytrafiają się małym oraz starszym dzieciom.

Lęki nocne mają miejsce podczas pierwszych godzin snu i w tym czasie twoje dziecko może płakać, krzyczeć i stać się trudne do uspokojenia. Po kilku minutach mogą jednak powrócić do spokojnego snu.

Co powinnaś zrobić, kiedy twoje dziecko płacze w śnie?

Skrócenie rutyny przed snem

Jeśli twoje dziecko jest zmęczone, powinieneś skrócić jego rutynę przed snem tak, aby mogło szybciej się uspokoić i zasnąć. W przypadku gdy twoje dziecko nie wydaje się wypoczęte, pomiń niektóre kroki w standardowej rutynie, aby przyspieszyć ten proces.

Ułożenie ich w dobrej kołysce również sprawia, że czują się one bezpieczniejsze. Rodzice mogą również kołysać swoje dzieci przez jakiś czas, aby zwiększyć u nich uczucie znużenia.

Rutyny przed snem dla starszych dzieci mogą trwać dłużej z uwagi na śpiewanie kołysanek czy czytanie książki. Niezależnie od tego, jak wygląda twoja rutyna przed snem, pamiętaj, że im bardziej konsekwentna ona jest, tym szybciej dziecko nauczy się same zasypiać i wracać do snu bez twojej pomocy.

Utrzymuj pokój dziecka w ciemności

Jednym z najlepszych sposobów na uregulowanie pór spania dziecka jest kojarzenie ciemności z nocą a światła z dniem. Podczas dnia staraj się wystawiać swoje dziecko na działanie światła naturalnego. Nocą staraj się utrzymywać pokój dziecka w ciemności.

Nie stresuj się

Może wydawać się, że ta rada jest sprzeczna z intuicją, jednak każdy rodzic powinien pamiętać, że sytuacja, w której dziecko płacze podczas snu, jest najpewniej bardziej stresująca dla rodzica niż dla dziecka.

Możesz pomóc swojemu dziecku przez włączenie białego szumu lub delikatne ukołysanie. Kolejnym kołem ratunkowym może okazać się również smoczek.

Z czasem pory snu dziecka powinny się uregulować, co przyczyni się do tego, że będą mniej płakać podczas snu. Zanim ten etap nastanie, pozwól im się samym uspokoić albo delikatnie uspokój je, kiedy tego potrzebują.

Jeśli patrzenie na swoje płaczące w śnie dziecko bardzo cię niepokoi, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do swojego pediatry. Istnieją duże szanse na to, że utwierdzi cię on w przekonaniu, że to zupełnie normalne.

Pamiętaj - cierpliwość jest kluczem

Dzieci płaczą najwięcej pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia. Jest to trudny dla rodziców okres, z którego dzieci na szczęście wyrastają.

Czasami może ci się bardzo szybko, udać uspokoić swoje dziecko, jednakże czasami potrzeba więcej czasu, aby dziecko przestało płakać i zasnęło. Pamiętaj, aby być cierpliwym. Jeśli nie jesteś jedynym opiekunem dziecka, zmieniaj się ze swoim partnerem w próbach uspokojenia dziecka.

Kiedy dziecko przestanie płakać, możesz położyć je z powrotem do spania.

Kiedy należy obudzić dziecko?

Wiedza, kiedy należy podnieść dziecko, aby je uspokoić, a kiedy lepiej pozostawić je samemu sobie wymaga praktyki, jednak sekret leży w przesłuchiwaniu się tonowi ich płaczu.

Dzieci, które płaczą przez dyskomfort, głód lub chorobę nie zasną po minucie czy dwóch. Wręcz przeciwnie, ich płacz z czasem przybierze na sile. I właśnie wtedy powinnaś zareagować.

Postaraj się zachować spokój podczas wybudzania dziecka i skup się na tym, aby zbytnio nie stymulować wszystkich jego zmysłów.

W ten sposób dajesz im do zrozumienia, że trwa pora snu. Możesz delikatnie do nich szeptać lub pogłaskać je po brzuszku, aby pomóc im lepiej się poczuć.

Jeśli karmisz dziecko piersią przystaw je do piersi, nawet jeśli nie jest głodne. Moment karmienia piersią jest bardzo dobry dla dziecka, ponieważ pozwala im poczuć się blisko ich mamy i obniża ich tętno, co ułatwia zaśnięcie.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Dlaczego moje dziecko płacze w śnie i co mogę z tym zrobić? Jeśli codzienna rutyna twojego dziecka jest zaburzona przez nadmierne płakanie podczas snu, to znak, że należy skonsultować się z lekarzem celem ustalenia powodu tego zachowania.

Twój pediatra może udzielić ci również drogocennych porad na temat tego, jak oceniać stan twojego dziecka.

Kluczowe wnioski Dzieci płaczące podczas snu mogą przyczyniać się do bezsennych nocy dla rodziców.

Właśnie z tego względu przydatna może się okazać niania elektroniczna z wbudowanym światłem nocnym oraz najnowszą wizją nocną z podczerwienią, takiej jak niania elektroniczna Babysense. Dzięki temu urządzeniu możesz obserwować swoje dziecko, które uspokaja się z powrotem do snu bez twojej interwencji.


4936 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page