UA-9736616-19
top of page

Czym się różni monitor oddechu od tzw. czujnika ruchu?

Zaktualizowano: 9 lip 2023


Przygotowanie wyprawki dla niemowlaka to niełatwe zadanie. Pierwszym źródłem informacji dla przyszłych rodziców jest Internet oraz znajomi, którzy już posiadają dziecko. Wyprawka to nie tylko ubranka, kosmetyki, akcesoria do kąpieli i karmienia, ale także lista niezbędnych produktów związana ze snem niemowlaka. Pamiętajmy, że dziecko w pierwszych miesiącach życia potrafi przespać do 16 godzin na dobę. Dlatego kategoria produktów związana ze sen niemowlaka, to jedna z ważniejszych pozycji na liście wyprawkowej dla dziecka.
Wielu rodziców, chcąc zapewnić dziecku bezpieczny sen, decyduje się na zakup monitora oddechu. Szukając informacji w Internecie, trafiają oni na pozornie podobne do niego urządzenia nazywane czujnikiem ruchu, a czasami nawet czujnikiem oddechu, co może wprowadzać przyszłych rodziców w błąd. Czasami jest to produkt przypominający wyglądem monitor oddechu, czasami ma wygląd "pastylki" na ubranko.Niezależnie od wyglądu, nazwy, marki takiego produktu, zawsze przed decyzją o zakupie urządzenia do monitorowania oddechu niemowląt, należy sprawdzić, czy urządzenie posiada certyfikat wyrobu medycznego. Wtedy mamy pewność, że urządzenie jest bezpieczne, przetestowane klinicznie, a każdy oddech jest pod kontrolą!

Urządzenie medyczne, a nie gadżet!

Jaka jest więc różnica pomiędzy monitorem oddechu z certyfikatem wyrobu medycznego a gadżetem - zwykłym produktem AGD. Czy można polegać na urządzeniu, które nigdy nie przeszło testów klinicznych? Poznaj najważniejsze różnice:


Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 - wyrób medyczny klasy IIB


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Różnica 1: Monitor oddechu to bezpieczny dla dziecka, pewny, przetestowany klinicznie wyrób medyczny. Monitor oddechu to wyrób medyczny, który został przetestowany klinicznie i uzyskał certyfikat wyrobu medycznego (wersje szpitalne tych produktów są powszechnie stosowane na oddziałach noworodkowych w Polsce i na całym świecie.). Czujnik ruchu to zwykłe nieprzebadane w testach klinicznych urządzenie elektroniczne, jego skuteczność nigdy nie została potwierdzona klinicznie. Urządzenie monitoruje ruch dziecka, a nie oddech. Dlatego producenci nazywają te urządzenia "baby movement monitor", czyli "czujnik ruchu dziecka".


Pytanie czy rodzice chcą monitorować oddech, czy ruch dziecka? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama.


Różnica 2: Monitor oddechu to precyzyjny monitoring oddechu - analizuje i informuje o potencjalnym zagrożeniu z wyprzedzeniem.

Zaawansowana technologia zastosowana w sensorach wyrobu medycznego, takiego jak np. monitor oddechu Babysense 7, pozwala nie tylko na monitorowanie najmniejszych mikro ruchów oddechowych (breathing sensing technology), ale również monitorować ich rytm/regularność. W przypadku braku oddechu lub niebezpiecznego dla dziecka spowolnienia/zmniejszenia liczby ruchów oddechowych urządzenie podniesie alarm.
Sensory czujników ruchu monitorują jedynie ruch dziecka w łóżeczku.


Różnica 3: Stabilny, pewny monitoring oddechu 24h na dobę z własnym zasilaniem. Precyzyjny monitoring oddechu na całej powierzchni materaca.

Monitor oddechu to wyrób medyczny, który posiada własne niezależne zasilanie. Rodzic ma pewność, że w przypadku braku zasilania w domu urządzenie nadal bez przeszkód monitoruje oddech dziecka. Monitor oddechu, taki jak Babysense 7, posiada 2 sensory, umożliwiające precyzyjne monitorowanie oddechu dziecka na całej powierzchni łóżeczka. Sensory są połączone z jednostką sterującą i zabezpieczone opatentowanym ochraniaczem na kable, które ukryte są bezpiecznie pod materacem poza zasięgiem małego dziecka. Nie wymagają stosowania technologii emitującej fale, takiej jak Wi-Fi czy Bluetooth, gwarantując sprawne i stabilne działanie urządzenia.
Niektóre czujniki ruchu wymagają podłączenia jednostki sterującej do kontaktu, w przypadku braku zasilania urządzenie po prostu przestaje działać.


Czy wiesz że?

Sprzedaż czujnika ruchu jest zakazana w wielu krajach świata. Jedynym dopuszczonym do użytkowania urządzeniem monitorującym oddech dziecka w łóżeczku, w warunkach domowych, są przetestowane klinicznie monitory oddechu z certyfikatem wyrobu medycznego (klasa IIB).


W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, ale także i w Polsce decyzją odpowiednich urzędów (w Polsce Urzędu Rejestracji Leków i Wyrobów Medycznych) urządzenia typu czujnik ruchu zostały wycofane z obrotu i użytkowania kilka lat temu.


Podsumowując, oddech jest podstawowym parametrem życiowym. Każde nowe życia zaczyna się od pierwszego oddechu. Każdy oddech się liczy! Jeśli chcemy zapewnić dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa w 1. roku życia, okresie, kiedy ryzyko wystąpienia bezdechu jest największe, wybierz bezpieczne, stabilne i przetestowane urządzenie do monitorowania oddechu (nie ruchu) np. monitor oddechu Babysense 7.


Więcej informacji w tabeli poniżej:
Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 - wyrób medyczny klasy IIB


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Monitor oddechu dostępny jest w oryginalnych zestawach z elektronicznymi nianiami Video klasy premium oraz z 100% oddychającymi materacami redukującymi ryzyko uduszenia!

798 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page