UA-9736616-19
top of page
Starszy doktor
Sleepy Baby
Noworodek
Sleepy Baby
Bezdech
u noworodka
i niemowlaka

 
Bezdech u noworodka - czym jest? 

Bezdech u noworodka i niemowlaka.  Czym jest? Jakie są przyczyny? Jak często występuje?  Jak kontrolować oddech?

Bezdechem (ang. apnea) nazywamy zatrzymanie oddechu u noworodka, które trwa co najmniej 20 sekund lub mniej, ale z towarzyszącymi dodatkowymi objawami, tj. znacznym zwolnieniem czynności serca (<100/min) lub zmniejszeniem utlenowania krwi. Częstość i nasilenie bezdechów u noworodków ściśle związana jest z dojrzałością dziecka – najczęściej bezdechy występują u bardzo niedojrzałych noworodków urodzonych przedwcześnie, u tych dzieci mają też one największe nasilenie. Warto jednak zauważyć, że krótkie przerwy w oddychaniu (trwające 5–10 s) są zjawiskiem bardzo częstym u noworodków.

Bezdech niemowlęcy oznacza stan, w którym dziecko przestaje oddychać i może to w konsekwencji prowadzić do zagrożenia jego zdrowia i życia. Bezdech u noworodka trwający dłużej niż 21 sekund może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i poważnych konsekwencji.  Więcej o bezdechach u noworodków i niemowląt dowiesz się w artykułach poniżej:

1.  Bezdech u noworodka czy jest się czym martwić ?   Przeczytaj >

2. Bezdech u noworodka . Przeczytaj > 

3. Bezdech u noworodka i niemowlaka.  Przeczytaj >

Bezdech u niemowlaka - jak postępować?

Warto wiedzieć, że bezdech występuje nie tylko we śnie. Bezdech u noworodka może występować również podczas silnego płaczu. Dziecko płacze tak intensywnie, że zaczyna brakować mu tchu – zwykle jednak po chwili zaczyna znowu płakać i „odzyskuje oddech”.        
Bardzo niebezpieczny jest bezdech występujący podczas snu lub gdy niemowlę spokojnie leży w łóżeczku. Rodzice mogą bowiem nie zauważyć braku oddechu, myśląc, że dziecko śpi lub grzecznie leży.

Monitor oddechu - każdy oddech pod kontrolą 

Monitor oddechu dla niemowląt to urządzenie przeznaczone do kontrolowania oddechu w pierwszym roku życia dzieci zdrowych. Stale kontroluje ruchy oddechowe dziecka i zaalarmuje rodziców, kiedy oddech nie zostanie wykryty przez 20 sekund.  Monitor daje szanse na podjęcie działań, które mogą uratować życie.


 

Baby Monitoring.gif
b2_edited.jpg
b7 łóżeczko.png

Udostępnij stronę. Dziękujemy.
 
Niepokoi Cię ryzyko bezdechu?
Włącz ochronę!

 
Noworodek
Sleepy Baby
bottom of page