UA-9736616-19
top of page
Noworodek
Sleepy Baby
dziecko
Sleepy Baby
Bezdech
u noworodka
i niemowlaka

 
Bezdech u noworodka - czym jest? 

Bezdech u noworodka i niemowlaka.  Czym jest? Jakie są przyczyny? Jak często występuje?  Jak kontrolować oddech?

Bezdechem (ang. apnea) nazywamy zatrzymanie oddechu u noworodka, które trwa co najmniej 20 sekund lub mniej, ale z towarzyszącymi dodatkowymi objawami, tj. znacznym zwolnieniem czynności serca (<100/min) lub zmniejszeniem utlenowania krwi. Częstość i nasilenie bezdechów u noworodków ściśle związana jest z dojrzałością dziecka – najczęściej bezdechy występują u bardzo niedojrzałych noworodków urodzonych przedwcześnie, u tych dzieci mają też one największe nasilenie. Warto jednak zauważyć, że krótkie przerwy w oddychaniu (trwające 5–10 s) są zjawiskiem bardzo częstym u noworodków.

Bezdech niemowlęcy oznacza stan, w którym dziecko przestaje oddychać i może to w konsekwencji prowadzić do zagrożenia jego zdrowia i życia. Bezdech u noworodka trwający dłużej niż 21 sekund może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i poważnych konsekwencji.  Więcej o bezdechach u noworodków i niemowląt dowiesz się w artykułach poniżej:

1.  Bezdech u noworodka czy jest się czym martwić ?   Przeczytaj >

2. Bezdech u noworodka . Przeczytaj > 

3. Bezdech u noworodka i niemowlaka.  Przeczytaj >

Bezdech u niemowlaka - jak postępować?

Warto wiedzieć, że bezdech występuje nie tylko we śnie. Bezdech u noworodka może występować również podczas silnego płaczu. Dziecko płacze tak intensywnie, że zaczyna brakować mu tchu – zwykle jednak po chwili zaczyna znowu płakać i „odzyskuje oddech”.        
Bardzo niebezpieczny jest bezdech występujący podczas snu lub gdy niemowlę spokojnie leży w łóżeczku. Rodzice mogą bowiem nie zauważyć braku oddechu, myśląc, że dziecko śpi lub grzecznie leży.

Monitor oddechu - każdy oddech pod kontrolą 

Monitor oddechu dla niemowląt to urządzenie przeznaczone do kontrolowania oddechu w pierwszym roku życia dzieci zdrowych. Stale kontroluje ruchy oddechowe dziecka i zaalarmuje rodziców, kiedy oddech nie zostanie wykryty przez 20 sekund.  Monitor daje szanse na podjęcie działań, które mogą uratować życie.


 

Niepokoi Cię ryzyko bezdechu?
Włącz ochronę!

 
dziecko
Sleepy Baby
bottom of page