UA-9736616-19
top of page

Bezpieczny wcześniak. Każdy oddech pod kontrolą.

Zaktualizowano: 9 lip 2023Czy wiesz, że co 10 dziecko urodzone w Polsce jest wcześniakiem?

Według definicji WHO wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży.

Wypis ze szpitala wcześniaka to niezwykle emocjonujący dzień dla każdego rodzica, niezależnie od czasu, jaki dziecko spędziło w szpitalu po porodzie.

Czas spędzony w szpitalu to etap wielu silnych emocji, ale także okres, kiedy rodzice wiedzą, że nad zdrowiem i bezpieczeństwem wcześniaka czuwa doświadczony personel medyczny wspierany przez specjalistyczne urządzenia medyczny (inkubatory, kardiomonitory, namioty tlenowe oraz monitory oddechu w wersji szpitalnej marki Babysense).


Dzień, w którym dziecko otrzymuje wypis ze szpitala to dzień niezwykle radosny, pożegnanie ze starymi problemami i etap zmierzenia się z nowymi wyznawaniami. To także czas wielu silnych emocji i obaw. Okres, kiedy to rodzice będą się już samodzielnie opiekować wcześniakiem 24h na dobę, bez wsparcia całego systemu opieki szpitalnej nad wcześniakiem. Jednym z największych obaw rodziców jest zwiększone ryzyko bezdechów i SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt). Wcześniaki w porównaniu do dzieci urodzonych o czasie dużo częściej "zapominają" o oddychaniu. W ocenie rodziców wcześniaków, lekarzy i ekspertów zaopatrzenie się i korzystanie z monitora oddechu w przypadku wcześniaków jest OBOWIĄZKOWE, ponieważ układ nerwowy nie bywa na tyle dojrzały, aby koordynować funkcję oddychania szczególnie podczas snu.

Żaden rodzić na świecie, wcześniaka bądź dziecka urodzonego o czasie, nie jest w stanie kontrolować oddechu dziecka 24/7. Rodzic, aby zapewnić najlepszą opiekę swojemu dziecku, potrzebuje jak każdy czasu na odpoczynek. Na szczęście od ponad 30 lat na rynku dostępne są monitory oddechu, które zdecydowanie podnoszą komfort opieki nad niemowlakiem zarówno nad wcześniakiem, jak i dziećmi urodzonymi w terminie. Rodzice mogą pozwolić sobie na chwilę odpoczynku, mogą spać spokojnie, wiedząc, że strażnik oddechu czuwa nad każdym oddechem małego dziecka.


Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 - wyrób medyczny klasy IIB


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Kupując monitor oddechu, należy jednak pamiętać o 3 sprawach:

  1. Używanie monitora oddechu nie może zwalniać rodzica z odpowiedzialności za opiekę nad dzieckiem i nie może obniżać jego czujności,

  2. Monitor oddechu to certyfikowany wyrób medyczny i należy go stosować zgodnie z instrukcją producenta (np. wymagany każdorazowy test sprawności urządzenia przed rozpoczęciem monitorowania) WAŻNE: unikajcie zakup tzw. monitorów ruchu - to zwykłe urządzenia AGD, który nigdy nie przeszły testów klinicznych

  3. Każdy rodzic wcześniaka i dziecka urodzonego w terminie powinien zapoznać się z zasadami udzielenia pierwszej pomocy dla niemowląt (bezdech, zadławienie).

Na oddziałach noworodkowych w całej Polsce najczęściej używanym przez specjalistów monitorem oddechu są monitory marki Babysense.

Dla rodziców, którzy chcą kontrolować oddech niemowlaka w warunkach domowych, najczęściej wybieranym monitorem oddechu dla wcześniaków i niemowląt urodzonych w terminie jest model Babysense 7.


Wsparcie rodziców wcześniaka - dla wszystkich rodziców wcześniaka przygotowaliśmy listę stron i materiałów, które pomogą Wam w opiece nad dzieckiem.

892 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page