Śmierć łóżeczkowa - co to, przyczyny i jak zapobiegać, wszystko o SIDSCzym jest SIDS?


Wielu rodziców zapewne słyszało już o zespole nagłej śmierci niemowlęcia (sudden infant death syndrome – SIDS), jednak nie wiedzą oni, czym tak naprawdę jest to zjawisko. Termin ten określa nagły, nieoczekiwany zgon zdrowego niemowlęcia, do którego doszło w czasie snu, a którego przyczyn nie wyjaśnia wywiad chorobowy, okoliczności zgonu (w tym oględziny miejsca zgonu) ani kompleksowe badanie pośmiertne.*


SIDS jest uważany za najczęstszą przyczynę śmierci niemowląt w okresie ponoworodkowym. Najczęściej do zgonu dochodzi w wieku od 3 tygodnia do 6 miesiąca życia (nie powinniśmy tracić czujności oraz przestrzegać Zasad Bezpiecznego Snu przynajmniej do 1 roku życia dziecka). W Polsce SIDS dotyka 180 dzieci rocznie, dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość jak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia.


Przyczyny - jak im zapobiegać?


Mimo tego, że przyczyny SIDS nie są do końca jasne, to możemy wyróżnić czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Mając odpowiednią wiedzę i stosując się do Zasad Bezpiecznego Snu możemy zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.


Występują czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia SIDS. Przede wszystkim jest to niedotlenienie, które może wystąpić w skutek nieodpowiedniej cyrkulacji oraz wdychania wydychanego powietrza przez dziecko (dwutlenku węgla). Dzieje się tak, kiedy niemowlę śpi na brzuszku i nie potrafi jeszcze samodzielnie odwrócić główki. Więcej na temat, dlaczego warto układać dziecko do snu na plecach w artykule:

https://www.babysense-polska.pl/post/dlaczego-sen-na-pleckach-jest-najbezpieczniejszy

Leżąc na brzuszku dziecko wdycha wydychany dwutlenek węgla

1. Do snu układaj dziecko na pleckach

Pozycja na pleckach na odpowiednio twardym materacu pozwala utrzymać drogi oddechowe małego dziecka w optymalnej pozycji. Jedną z teorii wskazującą na przyczyny śmierci łóżeczkowej tzw. SIDS jest ponowne wdychanie przez niemowlę wydychanego dwutlenku węgla, co dzieje się, kiedy maluszek śpi na brzuchu lub na pleckach.


Rodzice często martwią się, że dziecko ułożone na pleckach może zadławić się pokarmem podczas tzw. ulewania ,które jest naturalne dla niemowląt. Okazuje się, że pozycja na pleckach jest najbardziej bezpieczna. Cofnięty pokarm w pozycji na pleckach swobodnie trafia z przełyku i nie stanowi ryzyko zachłyśnięcia się, natomiast w pozycji na brzuszku cofający się pokarm trafia prosto w drogi oddechowy i niesie ryzyko zadławienia się.


Warto jednak pamiętać, że zasada ta dotyczy tylko snu dziecka. W ciągu dnia powinniśmy dbać o to, aby maluszek ćwiczył utrzymywanie główki, leżąc w pozycji na brzuszku, czyli tak zwane “tummy time”,ale koniecznie pod obserwacją osoby dorosłej!
2. Monitoruj oddech

Zatrzymanie oddechu u noworodka, trwające przynajmniej 20 sekund (lub kró­cej je­śli to­wa­rzy­szą mu do­dat­ko­we ob­ja­wy ta­kie jak spa­dek czyn­no­ści ser­ca (<100 uderzeń/min) i/lub spadek saturacji (zmniejszenie utlenowania krwi – mierzone za pomocą urządzenia zwanego pulsoksymetrem)nazywamy bezdechem. Najczęściej występują u dzieci urodzonych przedwcześnie i związane są z niską dojrzałością dziecka. Istnieją czynniki powodujące zwiększenie się ryzyka wystąpienia bezdechów m.in: spadnie na brzuszku, suche powietrze w pokoju, nieodpowiednia temperatura, nieprzestrzeganie Zasad Bezpiecznego Snu. Bezdech trwający krócej niż 15 sek zazwyczaj nie wymaga interwencji, natomiast powyżej 20 sekund powinniśmy podjąć działania przywracające oddech. Nieocenioną pomocą jest w tym wypadku monitor oddechu, który po 15 sekundach podnosi alarm, dzięki czemu możemy podjąć interwencję.


3. Odpowiednio twardy materacyk

Nieodpowiedni dobór materaca dla dziecka może zwiększyć ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Odpowiednio twardy materac jest niezwykle istotny dla bezpiecznego snu małego dziecka. Zbyt miękki materac jest nie tylko niezdrowy dla rozwoju układu kostnego małego dziecka, ale może być niezwykle niebezpieczny. Miękki materac niesie ryzyko "zapadnięcia" się główki w materac i zwiększa ryzyko uduszenia się. Nawet dla dziecka, które śpi na brzuszku i wybudzi się i będzie chciało samo podeprzeć się rączkami, materac może okazać się za miękki, aby się podeprzeć i przewrócić z powrotem na plecaki. Nawet, układając dziecko w najbezpieczniejszej dla niego pozycji tj. na pleckach, zbyt miękki materac może stanowić dla niego zagrożenie. Na zbyt miękkim materacu główka dziecka może przechylić się niebezpiecznie w pozycję "podbródek dotyka klatki piersiowej" - tak przechylona główka stwarza ryzyko zamknięcia dróg oddechowych dziecka.
4. Nie przegrzewaj

Niemowlak nie posiada jeszcze dobrze rozwiniętej termoregulacji, dlatego występuje u niego zwiększone ryzyko przegrzania jak i wyziębienia. Rodzice często obawiają się, że dziecku będzie za zimno, jest to naturalna obawa wynikająca z troski, niestety może nieść ze sobą szkodliwe skutki. Temperatura odpowiednia dla niemowlaka to w ciągu dnia

20-22°C, natomiast w nocy 18-20°C. Najbezpieczniej do spania ubierać dziecko w śpiworek dopasowany do temperatury otoczenia (wybór grubości śpiworków posiada w swojej ofercie marka Natulino https://natulino-sklep.pl/).5. Zapewnij bezpieczne otoczenie snu

Pamiętaj, żeby łóżeczko niemowlaka było dla niego bezpieczne. Wewnątrz łóżeczka nie powinny znajdować się żadne przedmioty, poza oddychającym muślinowym prześcieradłem. Poduszki, kołderki, ochraniacze do łóżeczka i zabawki mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla dziecka, zakłócając jego możliwość oddychania. Dla bezpieczeństwa dziecka i twojego spokoju łóżeczko niemowlaka powinno znajdować się w sypialni rodziców.

Odpowiednio bezpieczne łóżeczko dla niemowlaka powinno wyglądać następująco:

  1. Odpowiednio twardy materacyk (oddychający, dopasowany do łóżeczka)

  2. Prześcieradełko (naturalny, oddychający materiał, dopasowane do materaca)

  3. Dziecko ubrane w śpiworek (dopasowany do temp. pokoju)

I to wszystko co powinno znaleźć się w bezpiecznym łóżeczku!

Oznacza to, że wszelkie dodatkowe przedmioty będą stanowiły potencjalne zagrożenie dla życia dziecka tj. ochraniacze, zabawki, kołderka, kocyk, wszelkie ozdoby na oraz nad łóżeczko! Pamiętajmy również o niebezpieczeństwie, które może spaść na dziecko (pułki nad łóżkiem, karuzela).


6. Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżeczku

Spanie w jednym łóżku jest niebezpieczne i może sprzyjać wystąpieniu SIDS. Rodzic podczas snu może nieświadomie przygnieść dziecko bądź może się oni zaplątać w pościel. Pojawiają się głosy, że stoi to na przeszkodzie nawiązywania bliskiej relacji z dzieckiem, nie zgadzamy się jednak z tą tezą, ponieważ rodzic może przytulać i budować więź z maluszkiem, ale w ciągu dnia i pozostając obudzonym.


7. Pierwsza pomoc

Reakcja w odpowiednim czasie jest oczywiście kluczowa, ale kiedy dojdzie już do sytuacji, gdzie musimy interweniować należy wiedzieć co robić. Pierwszym, najszybszym sposobem jest dmuchnięcie dziecku w nosek i usta, aby powietrze dostało się do środka. Jeśli to nie pomoże należy zmienić pozycję dziecka, jeśli jest pionowo, mocno przytulić do siebie dziecko, ująć główkę oraz plecki i gwałtownie pochylić się do przodu. Pozwoli to odetkać drogi oddechowe. Jeżeli to nie pomoże, wzywamy pogotowie i przystępujemy do wykonania resuscytacji.
Być może spotkałeś się z opinią, że ten problem dotyczy wyłącznie dzieci chorych lub wcześniaków. Faktycznie dzieci te są bardziej narażone na SIDS, należy jednak pamiętać, że śmierć łóżeczkowa może dotknąć również dzieci całkowicie zdrowych. Pierwsze miesiące życia naszego dziecka to wspaniały okres, ale również niezwykle stresujący. Zastosowanie tych zasad pozwoli nam zminimalizować ryzyko, a tym samym odjąć trochę stresu, przez świadomość, że zadbaliśmy o bezpieczeństwo naszego dziecka.* źródło: https://neurologia-dziecieca.pl/neurologia_38-65-73.pdf

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie