Bezpieczny sen niemowląt

Redukowanie ryzyka SIDS - Babysense

 

Zawsze układaj dziecko do snu na plecach (także w czasie krótkiej drzemki).

NIGDY nie kładź dziecka do snu na brzuszku. Spanie na boku także jest niepewne i powinno się go unikać. Pozwalanie dziecku na toczenie się po łóżeczku na brzuszku gdy nie śpi może zapobiec powstawaniu płaskich miejsc z tyłu główki (z powodu spania w jednej pozycji).

 

Pozwalaj dziecku spać tylko w łóżeczku/kołysce.

NIGDY nie pozwalaj dziecku spać w łóżku z rodzicami lub innymi dziećmi ani nie kładź niemowląt do snu na innych powierzchniach niż kołyska (np. sofa, wersalka).

Pozwól dziecku spać w tym samym  pokoju co rodzice (NIE w tym samym łóżku). Jeśli to możliwe łóżeczko lub kołyska dziecka powinny stać w sypialni rodziców aby ułatwić karmienie w nocy.

 

Unikaj bardzo miękkich pościeli.

Dziecko powinno być kładzione na sztywnym materacu ciasno przylegającym do łóżeczka, bez kołdry. Używaj lekkiego kocyka do przykrycia dziecka, najlepiej śpiworka dla niemowląt. Nie używaj poduszek, kołder ani grubych kocy.

Upewniaj się, że temperatura w pokoju nie jest zbyt wysoka.

Temperatura powinna być komfortowa dla lekko ubranej osoby dorosłej. Dziecko nie powinno być gorące w dotyku.

Zaproponuj dziecku smoczek do snu.

Smoczki w czasie snu czy drzemki mogą redukować ryzyko śmierci łóżeczkowej. Lekarze uważają, że smoczek może bardziej otwierać drogi oddechowe lub zapobiegać przejściu dziecka w głęboki sen. Dziecko, które budzi się częściej, może automatycznie zmienić zagrażającą mu pozycję. Jeśli dziecko jest karmione piersią, najlepiej odczekać miesiąc zanim pozwoli mu się ssać smoczek, tak aby nie miało to wpływu na karmienie piersią. Nie zmuszaj dziecka do ssania smoczka.

 

Nie pal przy dziecku, trzymaj dziecko w środowisku wolnym od dymu.

Jeśli to możliwe karm piersią

- redukuje to ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych, które mogą rozwinąć ryzyko SIDS.

NIGDY nie dawaj miodu dziecku poniżej 1 roku życia

- miód u bardzo młodych dzieci może powodować botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym) co może być przyczyną SIDS.

Używaj monitora ruchów oddechowych Babysense.